top of page

Full-time vs. part-time w IT - alternatywne możliwości pracy w IT

Jak nie zostać bez pracy w czasie kryzysu na rynku IT?

Zgodnie z danymi podawanymi w raporcie No Fluff Jobs, zwolniony developer pozostawał bez zatrudnienia przez kilka miesięcy. Finalnie przeważnie znajdował nowe zatrudnienie, choć znamy również przypadki, kiedy to się nie udawało i skutkowało przebranżowieniem. Co można zatem zrobić, aby poczuć się pewniej w czasie zmieniającej się dynamicznie sytuacji na rynku IT? Developerzy mogą rozważyć różne modele zatrudnienia. O nowoczesnych formach zatrudnienia znajdziecie pełny raport przygotowany przez firmę Hays. Okazuje się, że formy wspierające zlecenia na część etatu robią się coraz bardziej popularne. W artykule omówimy wady i zalety pracy na pełen etat oraz zleceń part-time, by pomóc Wam w rozważeniu najlepszej opcji.


office work

Na rynku usług IT nie jest kolorowo.

Boom zatrudnienia i masowo spływające oferty pracy w IT to przeszłość. Dziś, jak wiadomo jest zgoła inaczej. Coraz częściej słyszymy o zwolnieniach, optymalizacji kosztów i trudności w znalezieniu zleceń. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy zwłaszcza programistów front-end, pisaliśmy o tym tutaj. W związku z tym, wielu developerów zastanawia się nad alternatywnymi formami zatrudnienia, pełen etat ma swoje zalety, ale również wady. Przyjrzyjmy się im.


Pełen etat w IT i umowa o pracę - zalety:


Stabilność finansowa:

Regularna pensja zapewnia pewność co do przychodów, a to ułatwia planowanie budżetu domowego i zarządzanie finansami. Stabilność finansowa daje także poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w trudniejszych okresach ekonomicznych, kiedy niepewność na rynku pracy jest większa.


Benefity pracownicze:

Pracując na pełen etat, można korzystać z licznych korzyści oferowanych przez pracodawcę. Do najczęściej spotykanych benefitów należą ubezpieczenie zdrowotne, które pokrywa koszty leczenia, płatne urlopy, umożliwiające odpoczynek bez utraty dochodu, oraz szkolenia i kursy, które pozwalają na rozwój zawodowy. Co więcej, pracownicy pełnoetatowi często mają dostęp do programów emerytalnych, opcji zakupu akcji spółki, kart sportowych, czy innych form wsparcia, takich jak dofinansowanie do posiłków czy transportu.


working with colleagues

Rozwój zawodowy:

Praca na pełen etat w jednej firmie daje możliwość awansu i uczestnictwa w projektach rozwojowych. Pracownicy mogą rozwijać swoje umiejętności w ramach jasno określonej ścieżki kariery, a także brać udział w wewnętrznych i zewnętrznych szkoleniach. Często mają także szansę na objęcie stanowisk kierowniczych czy specjalistycznych, co może prowadzić do wyższych zarobków i większej satysfakcji zawodowej.


Wsparcie zespołu:

Praca w stabilnym zespole może dać dostęp do mentorów i zasobów firmy. Możliwość pracy w zespole, gdzie można liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów, sprzyja nauce i rozwojowi. Dzięki temu można szybciej zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, a także czerpać inspirację z doświadczeń innych. Wsparcie zespołu obejmuje również pomoc w trudnych sytuacjach, co zwiększa komfort pracy i poczucie przynależności do grupy.


Pełen etat w IT - wady:


Brak elastyczności:

Stałe godziny pracy mogą ograniczać czas na inne projekty czy życie osobiste. Dla wielu osób konieczność dostosowania się do sztywnych godzin pracy może być uciążliwa, zwłaszcza jeśli mają oni inne zobowiązania, takie jak opieka nad dziećmi czy rozwijanie własnych zainteresowań. Brak elastyczności może prowadzić do trudności w utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co z kolei może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie.


rush hour

Ryzyko zwolnień:

Obecna sytuacja pokazuje, że nawet wydawałoby się stabilnie działające firmy mogą redukować zatrudnienie. W branży IT, gdzie zmiany mogą nastąpić nagle i niespodziewanie, ryzyko zwolnień to trochę ryzyko zawodowe. Firmy mogą zdecydować się na redukcję etatów z powodu optymalizacji kosztów, restrukturyzacji, czy spadku popytu na ich usługi. To ryzyko, choć może wydawać się niewielkie w przypadku dużych, stabilnych firm, jest istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę.


Ograniczone możliwości rozwoju:

W jednej firmie można nie mieć szans na pracę nad różnorodnymi projektami. Choć praca na pełen etat oferuje stabilność i możliwość awansu, nie zawsze daje szansę na zdobywanie doświadczeń w różnych dziedzinach. Pracownik może być ograniczony do jednego rodzaju projektów czy technologii, co może prowadzić do stagnacji zawodowej. Brak możliwości rotacji między projektami i ograniczony dostęp do nowych wyzwań mogą zniechęcać ambitnych specjalistów, którzy pragną ciągłego rozwoju i nauki nowych rzeczy.


Podsumowując, praca na pełen etat ma wiele zalet, takich jak stabilność finansowa, benefity pracownicze, rozwój zawodowy i wsparcie zespołu, ale wiąże się również z wadami, takimi jak brak elastyczności, ryzyko zwolnień i ograniczone możliwości rozwoju. Każdy developer powinien dokładnie rozważyć te czynniki, zanim podejmie decyzję o wyborze modelu zatrudnienia, który najlepiej odpowiada jego potrzebom i celom zawodowym.


Zlecenia part-time w IT- zalety:


Elastyczność:

Praca na zleceniach part-time daje możliwość wyboru projektów oraz elastyczne godziny pracy. Dzięki temu developerzy mogą lepiej dostosować swoje godziny pracy do życia osobistego i innych zobowiązań. Mogą również pracować z dowolnego miejsca, co jest szczególnie korzystne dla tych, którzy cenią sobie możliwość pracy zdalnej lub podróżowania. Elastyczność ta pozwala również na bardziej efektywne zarządzanie czasem, umożliwiając pracę w godzinach, które są dla nich najbardziej produktywne.


IT part-time project

Dywersyfikacja ryzyka:

Posiadanie kilku zleceń jednocześnie zmniejsza ryzyko nagłej utraty wszystkich źródeł dochodu. W przypadku zakończenia jednego projektu developer nadal ma inne źródła przychodu, co daje większe poczucie bezpieczeństwa finansowego. Dywersyfikacja klientów i projektów sprawia, że jest się mniej zależnym od jednej firmy czy jednego sektora, co może być kluczowe w czasach gospodarczej niepewności.


Różnorodność projektów:

Praca nad wieloma projektami jednocześnie może znacząco zwiększyć doświadczenie i portfolio. Developerzy mają okazję pracować z różnymi technologiami, narzędziami i zespołami, co pozwala na rozwój szerokiego wachlarza umiejętności. Różnorodność ta nie tylko podnosi kwalifikacje, ale również może być bardziej satysfakcjonująca, jako że unika się monotonii i rutyny. Pracując nad różnymi projektami, można także łatwiej znaleźć swoją niszę i specjalizację, co może przyczynić się do lepszego pozycjonowania na rynku pracy.


Większe zarobki:

Czasami praca na wielu zleceniach może przynieść większy dochód niż stała pensja. Pracując na zleceniach, developerzy mogą negocjować swoje stawki i dostosowywać je do specyfiki projektu oraz wymagań klienta. Ponadto, zlecenia part-time często są lepiej płatne na godzinę niż praca na pełen etat, co może prowadzić do wyższych zarobków przy odpowiednim zarządzaniu czasem i projektami. Developerzy mogą także korzystać z okazji do podjęcia dodatkowych zleceń w okresach wzmożonej pracy, zwiększając tym samym swoje dochody.co-working space

Praca na part-time w IT - wady:


Brak stabilności:

Nieregularne dochody i brak pewności co do przyszłych zleceń to główne wady pracy na zleceniach part-time, na rynku nadal bowiem dominują oferty pracy na full-time. Zlecenia mogą kończyć się nagle, a znalezienie nowych może zająć czas, co wprowadza niepewność finansową. Nieregularność dochodów utrudnia również długoterminowe planowanie budżetu oraz może powodować stres związany z koniecznością ciągłego poszukiwania nowych klientów i projektów.


Brak benefitów:

Praca na zleceniach part-time nie oferuje typowych korzyści pracowniczych, takich jak ubezpieczenia zdrowotne, płatne urlopy czy programy emerytalne. Brak płatnych urlopów oznacza również, że każda przerwa w pracy, na przykład na odpoczynek czy chorobę, oznacza utratę dochodu.


Większe wymagania organizacyjne:

Konieczność zarządzania czasem i zadaniami, prowadzenia księgowości oraz dbania o relacje z klientami sprawia, że praca na zleceniach part-time wymaga doskonałej organizacji. Developerzy muszą być samodzielni i umiejętnie zarządzać swoim czasem, aby nie przeciążać się pracą i dotrzymywać terminów. Prowadzenie księgowości oraz rozliczanie się z podatków również spoczywa na ich barkach, co może być czasochłonne i skomplikowane, albo wymaga zlecenia tej pracy księgowej.


Przeciążenie pracą:

Developerzy, którzy przyjmują zbyt wiele zleceń, mogą szybko poczuć się przeciążeni, co negatywnie wpływa na jakość pracy i zdrowie psychiczne. Pracując bez przerw i odpoczynku, ryzykują oni wypaleniem zawodowym, co może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych i obniżenia efektywności pracy.


Podsumowując, zlecenia part-time oferują dużą elastyczność, dywersyfikację ryzyka, różnorodność projektów oraz potencjalnie większe zarobki, ale wiążą się również z niestabilnością dochodów, brakiem benefitów pracowniczych, większymi wymaganiami organizacyjnymi i ryzykiem przeciążenia pracą. Należy pamiętać o transparentnym podejściu do współpracy z klientem - jasno określić swoją dostępność i możliwość zaangażowania się w projekt. Takie podejście wymaga również zmiany sposobu myślenia na bardziej przedsiębiorcze oraz doskonałej organizacji pracy. Każdy developer powinien dokładnie rozważyć te czynniki, aby wybrać model pracy najlepiej odpowiadający jego potrzebom i stylowi życia.


waiting for interview


Praca na pełen etat w IT, czy zlecenia w projektach?


Decyzja pomiędzy pełnym etatem a zleceniami part-time zależy od indywidualnych preferencji, sytuacji życiowej i celów zawodowych. Dla niektórych stabilność i benefity pełnego etatu mogą być kluczowe, dla innych elastyczność i różnorodność zleceń part-time mogą przeważać w podjęciu decyzji o zmianie sposobu zatrudnienia. Warto również rozważyć mieszany model pracy, gdzie stały etat łączy się z dodatkowymi zleceniami, co może zapewnić stabilność finansową i możliwość rozwoju.


Zarówno praca na pełen etat, jak i na zleceniach part-time ma swoje wady i zalety. Kluczowe jest, aby developer dokładnie przeanalizował swoje potrzeby, cele zawodowe i osobiste preferencje. W dobie zmieniającego się rynku IT elastyczność i otwartość na różne formy zatrudnienia mogą okazać się kluczowe.

Podziel się swoimi doświadczeniami i opinią na temat pracy na pełen etat i zleceń part-time w komentarzach poniżej. Jesteśmy ciekawi, jakie rozwiązanie sprawdziło się u Ciebie? 3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page