top of page

7 najczęstszych błędów w rekrutacji IT

Jak sprawdzić umiejętności developera?


Rekrutacja deweloperów IT to dziedzina, w której nadal wiele można poprawić. Poznaj najczęstsze błędy popełniane w trakcie rekrutacji i sprawdź, jak sprawdzić developera i Jak skutecznie ich unikać.


web developer working with mobile

Rekrutacja w branży IT wymaga nie tylko zrozumienia technologii, ale także umiejętności przewidywania, jak kandydat wpasuje się w dynamiczny ekosystem firmy. W procesie weryfikacji łatwo popełnić błędy, które mogą kosztować firmę czas i pieniądze związane z zatrudnieniem niewłaściwej osoby.

Oto siedem najczęstszych pułapek w rekrutacji developerów, od podstawowej do najważniejszej:


7. Niewłaściwie przygotowane ogłoszenie


Podstawowym błędem jest niewłaściwe przygotowanie ogłoszenia rekrutacyjnego, które nie przyciąga odpowiednich kandydatów. Aby temu zapobiec, każde ogłoszenie powinno zawierać nie tylko listę wymaganych umiejętności technicznych i doświadczenie oczekiwane od kandydata, ale także jasny opis oczekiwanych rezultatów pracy i potencjalnych ścieżek rozwoju. Co więcej, przedstawienie kultury i wartości firmy może pomóc przyciągnąć kandydatów, którzy będą się identyfikować z jej misją i celami.


6. Ograniczanie się do tradycyjnych form rekrutacji


Ograniczanie rekrutacji do standardowych form współpracy, takich jak agencje rekrutacyjne, własny dział HR lub usługi RPO jest kosztowne a mimo to, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Warto rozważyć nowe metody pozyskiwania specjalistów, takie jak wydarzenia branżowe, rekrutacja w kanałach społecznościowych, czy poszukiwanie specjalistów bezpośrednio przez platformy dla freelancerów​. Jeśli jest to zbyt czasochłonne, można poszukać wsparcia w wyspecjalizowanych agencjach, które wykorzystują nowoczesne metody pozyskiwania developerów, skracając czas zatrudnienia odpowiedniego specjalisty i redukując koszty rekrutacji, o czym pisaliśmy tutaj.Interview

5. Zbyt długi czas rekrutacji


Długotrwały proces rekrutacji może zniechęcać nawet najbardziej zainteresowanych kandydatów. Aby przyspieszyć proces, można wdrożyć narzędzia automatyzujące pierwsze etapy selekcji, takie jak skanowanie CV pod kątem kluczowych słów czy automatyczne testy kompetencji, a także narzędzia AI Ten sposób sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą zainteresowanych kandydatów.


4 Brak feedbacku dla kandydata


Jasne określenie kroków procesu rekrutacyjnego i regularna komunikacja z kandydatami o stanie ich aplikacji wpływa pozytywnie na doświadczenie kandydata. Feedback po każdym etapie rekrutacji, nawet w przypadku niepowodzenia kandydata jest dziś w dobrym tonie i buduje pozytywny wizerunek firmy jako pracodawcy.


developers working in open space

3. Ignorowanie miękkich umiejętności i dopasowania kandydata do kultury organizacji


Techniczne kompetencje są kluczowe, ale równie ważne są umiejętności miękkie i dopasowanie do kultury organizacyjnej. Rozwój zespołów interdyscyplinarnych i projekty agile wymagają od deweloperów nie tylko technicznych umiejętności, ale także zdolności do pracy zespołowej, komunikacji i elastyczności. W procesie weryfikacji warto więc zebrać dokładne informacje na temat umiejętności miękkich kandydata.


2. Oparcie się na doświadczeniu z jednej rozmowy rekrutacyjnej


Podejmowanie decyzji na podstawie jednej rozmowy kwalifikacyjnej to duże ryzyko. Nawet najlepszy rekruter nie jest w stanie poznać danego kandydata podczas jednej rozmowy. Jak sprawdzić developera, zanim go zatrudnimy? Zbudowanie choćby powierzchownej relacji pozwala lepiej sprawdzić umiejętności developera i sprawdzić, czy jest to osoba, której poszukujemy. To właśnie dlatego nadal popularne są programy poleceń. Łatwiej zaufać nam osobie, którą nasz pracownik zna na podstawie dłuższej relacji, a nie jednej rozmowy.


1. Niedokładna weryfikacja potrzeb projektowych


Kluczowym aspektem efektywnej rekrutacji jest dokładne zrozumienie i weryfikacja potrzeb projektowych. Zatrudnienie dewelopera bez precyzyjnego dopasowania jego umiejętności do wymagań projektu może skutkować opóźnieniami i dodatkowymi kosztami. Warto więc zadbać o szczegółową analizę wymagań projektowych i dopasować do nich profile kandydatów już na wczesnym etapie weryfikacji kandydatów.


t


Dokładne zrozumienie i unikanie wymienionych błędów może znacznie poprawić skuteczność procesu rekrutacyjnego. Kluczem do sukcesu w znalezieniu odpowiedniego developera jest odpowiednie wywarzenie wymagań technicznych i miękkich umiejętności, a także dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej firmy. Do tego potrzebna jest dokładna weryfikacja potrzeb projektowych.


Żeby usprawnić ten wieloetapowy proces weryfikacji i obniżyć jego koszty, nie można obawiać się nowoczesnych narzędzi i technologi, w tym także AI. Nic jednak nie zastąpi czynnika ludzkiego w budowaniu relacji z potencjalnym kandydatem tak, aby być pewnym, że zatrudnia się właściwą osobę.
4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page