top of page

Jak znaleźć wymarzony projekt w IT i nie zwariować?

Interesujący projekt IT, z dobrym wynagrodzeniem to nie jest rzadkość, ale żeby go znaleźć, trzeba liczyć się z długim procesem poszukiwań, a po drodze zmierzyć się z kilkoma rzeczami, które mogą Cię zirytować:


Po pierwsze nachalność rekruterów.

Proces rekrutacyjny przypominający polowanie, rekruterzy wydzwaniający po kilka razy dziennie i żadnych szczegółów na temat projektu. Z jednej strony miłe uczucie bycia ważnym, a z drugiej świadomość, że można trafić na projekt it, na który nigdy byś się nie zdecydował, znając jego szczegóły. 


deweloper writing

Po drugie brak informacji o wynagrodzeniu.

Jeszcze nie tak dawno ogłoszenie o pracę bez podanych widełek to był standard. Dzięki takim firmom, jak między innymi No Fluff Jobs, która przeprowadziła szereg akcji wywierających presję na pracodawców, dziś brak widełek w ogłoszeniu jest uważany za duży nietakt, ale nadal się zdarza.


Po trzecie brak feedbacku. 

Wieloetapowa rekrutacja, zadania techniczne, weryfikacje i brak feedbacku z rozmowy, bez względu na jej rezultat? To nieuczciwe podejście do Twojego czasu. 


developer writing code

To wszystko wydaje się irytujące. Co zatem zrobić, żeby znaleźć interesującą pracę w branży IT i nie zwariować? Jakie są alternatywy? 

Poniżej 4 protipy + lista najlepszych źródeł wiedzy.


Zostań tu, gdzie jesteś.

Zawsze możesz mieć wpływ na sytuację w której się znajdujesz. Możesz zaproponować korzystne zmiany w projekcie, zamiast czekać, aż ktoś je wprowadzi. Nawet jeśli nie uda się ich wdrożyć, Twoja aktywność w tej kwestii nie pozostanie niezauważona.


Zaprzyjaźnij się z rekruterem IT.

Szanse na interesującą ofertę, z jawnymi widełkami i szczegółowym opisem projektu i zespołu, w którym miałbyś pracować są niewielkie. Rekruterzy często nie mają typowego technicznego wykształcenia w IT, nie wiedzą więc o co pytać klienta tak, aby dowiedzieć się ważnych dla Ciebie kwestii projektowych - musisz im je podsunąć. Mając tą świadomość, wypytaj o szczegóły stanowiska najdokładniej jak się da. Pamiętaj, że rekruterom rzadko zależy na tym, żebyś był zadowolony z projektu, ale ważne jest dla nich, żebyś zbyt szybko nie zrezygnował. Zadowolony ma być klient, który Cię zatrudni.


interview consultant

Poszerz kompetencje IT.

Po trzecie, możesz skupić się na poszerzeniu swoich kompetencji, tak aby dostawać zaproszenia na rozmowy na lepsze stanowiska. Jeśli wybierzesz szkolenia online, warto zajrzeć na udemy, gdzie każdy kurs jest opiniowany przez osoby, które już z niego korzystały. Dodatkowo warto zajrzeć na:


Szukaj na własną rękę.

Jeśli chcesz szukać projektu na własną rękę, zapewne skorzystasz z  job boardów, jednak nie wszystkie portale z ogłoszeniami są warte uwagi. Możemy polecić:

No Fluff Jobs, z powodu, o którym wspomnieliśmy wyżej. Nie ma opcji, żeby znalazły się tam oferty pracy IT bez widełek. 

Just Join IT . Interfejs tej tablicy umożliwia filtrowanie ofert biorąc pod uwagę lokalizację i widełki oczekiwanego wynagrodzenia. Można tutaj również zaznaczyć poziom seniority i wybrać preferowany rodzaj umowy. Wyróżnia się także dodatkowym filtrowaniem, pozwalającym zobaczyć ponad 20 kategorii związanych z technologiami w formie ikon na mapie. 

Bulldog Jobs, które jest o tyle ciekawe, że opracowało listę Top Tech Employer, która ocenia pracodawców przez pryzmat wynagrodzenia i benefitów, możliwości rozwoju, satysfakcji oraz teamworku.


Podsumowując, żadna z wyżej wymienionych opcji nie jest idealna, a sama rekrutacja w IT jeszcze przez jakiś czas dla wielu specjalistów będzie irytująca. Niemniej jednak ogólny trend wskazuje na to, że będzie lepiej. Lepiej dla kandydatów - specjalistów i programistów, którzy bez względu na to, czy będą mieć do czynienia z rynkiem kandydata, czy pracodawcy, będą mogli liczyć na równe traktowanie w procesie rekrutacji.


Mamy nadzieję, że skończył się czas, kiedy specjalista angażował się w proces rekrutacji nie wiedząc na jakich dokładnie warunkach będzie zatrudniony i w jakim projekcie będzie pracował. Widzimy w tej sytuacji same plusy, nie tylko dla kandydatów ale również dla pracodawców, którzy martwią się wskaźnikiem rotacji i bezskutecznie lokują ogromne budżety w procesy rekrutacyjne, podczas gdy ich problem leży gdzie indziej.


18 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page