top of page

Jak przetrwać czas pracodawcy na rynku IT?

Aktualna sytuacja na rynku IT

W ostatnich latach rynek IT przeszedł prawdziwą sinusoidę zmian - od intensywnego wzrostu zatrudnienia w czasie pandemii po obecny kryzys i spadek liczby projektów. W okresie COVID-19, z uwagi na nagłą potrzebę cyfryzacji firm, rekrutacja IT znacznie przyspieszyła. Specjaliści od technologii cyfrowych, zwłaszcza w obszarach cloud i zdalnych usług, byli na wagę złota. Teraz gdy projektów jest mniej, wielu developerów stoi przed wyzwaniem znalezienia stabilnego zatrudnienia. Historia pokazała, że rynek IT jest jednak bardzo odporny i potrafi się regenerować, co daje pewną nadzieję.

Jak odnaleźć się w nowych realiach rekrutacji IT?


job advising

Obecna sytuacja wymusza na specjalistach IT adaptację i przygotowanie do zmienności rynku. Kluczowe staje się nie tylko utrzymywanie istniejących umiejętności na wysokim poziomie, ale też ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji.


Jest kilka sposobów na umocnienie swojej pozycji w branży:


1. Specjalizacja w niszowych technologiach

Zostań ekspertem w specyficznym segmencie IT, który jest mniej nasycony i oferuje większe możliwości dla specjalistów. No Fluff Jobs opublikował ostatnio interesujący raport: “Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” W raporcie znalazły się również wskazówki dotyczące najbardziej obleganych specjalizacji i kierunków w których, jak się prognozuje, szybciej będzie można znaleźć pracę.


2. Rozwój umiejętności miękkich

W czasach kryzysu równie ważne co umiejętności techniczne są zdolności komunikacyjne, zdolność pracy w zespole i adaptacji. Tym można wyróżnić się na tle innych kandydatów na podobne stanowisko i warto zainwestować w rozwój tych nie dość docenianych do tej pory umiejętności.


3. Networking i budowanie marki osobistej

Aktywne uczestnictwo w społeczności IT, zarówno online, jak i offline, może otworzyć drzwi do nowych możliwości zawodowych. Warto zainwestować czas w budowanie swojej marki osobistej i wartościowych relacji w branży IT.


4. Edukacja

Kryzys to dobry czas na inwestycje, a najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie. Kursy i certyfikaty z nowych, rozwijających się technologii zwiększą atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców.

IT developers startup

5. Developer 10X – przyszłościowa ścieżka rozwoju

Koncepcja developera 10X, o której pisaliśmy tutaj,  może być ciekawą ścieżką rozwoju. W obecnych czasach, kiedy każdy chce, aby projekt IT był wykonany szybciej i sprawniej, posiadanie umiejętności pozwalających na znaczące zwiększenie efektywności może być kluczowe. Rozwijając umiejętności pozwalające na szybkie identyfikowanie problemów, efektywne zarządzanie czasem i optymalizację pracy, a także całościowe spojrzenie na wartość, jaką projekt ma przynieść, możesz stać się bardziej wartościowym członkiem zespołu.


Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Chociaż rynek IT może być obecnie nieprzewidywalny, historia branży pokazuje, że jest to sektor niezwykle elastyczny i zdolny do szybkiego odradzania się po okresach spowolnień. Dla specjalistów IT, którzy chcą nie tylko przetrwać, ale wykorzystać ten czas na rozwój, kluczem do sukcesu będzie ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i adaptacja do zmieniających się realiów rynkowych.

A jak jest u Ciebie? Jesteś gotowy na przyszłe wyzwania? Daj nam znać, skomentuj ten wpis.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


bottom of page