top of page

Developer 10X to przyszłość na stanowisku developera IT

Zaktualizowano: 14 mar

Developer IT - aktualna sytuacja na rynku

Rynek usług IT od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie jednakże ostatnie kilka lat wstrząsnęły nim bardzo mocno. Pandemia, a następnie upublicznienie wersji 3.5 ChatGPT i niezwykle dynamiczny rozwój AI przetasowały karty zarówno dla Deweloperów, jak i producentów oprogramowania.


developer IT

Początkowy stres związany z potencjalną utratą pracy przez mniej zaawansowanych programistów z lukami w umiejętnościach spotkał się z rosnącym niepokojem pracodawców, związanym z niedoborem ludzi utalentowanych. Okazało się bowiem, że o ile te najprostsze czynności związane z programowaniem można zautomatyzować, to nadal potrzebny jest IT developer, który stworzy dokładny i celowy prompt, aby otrzymać dokładnie taki kod, jakiego potrzebujemy.


AI sam pisze działający kod?

GitHub Copilot jest w stanie napisać działający kod, a do pisania testów napisanego kodu można wykorzystać Codium AI, a mimo to popyt na wykwalifikowanych programistów stale przewyższa podaż? Tak. Ponieważ nadal potrzebny jest ktoś, kto napisze dokładną instrukcję dla tych narzędzi i nie tylko. Niedobór specjalistów pogłębia się w miarę dywersyfikacji branży w kierunku wyspecjalizowanych dziedzin, takich jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i blockchain. W rezultacie firmy mają trudności z obsadzeniem kluczowych ról, co prowadzi do opóźnień w projektach i zwiększonej konkurencji o najwyższej klasy talenty. Na tle tej sytuacji wyłania się zupełnie nowa kategoria programistów - programista 10X.


Kim jest programista 10x ?

Jak podaje portal actitime (https://www.actitime.com/developers-time-tracking/10x-developer) “Programista 10x (inaczej inżynier 10x) to profesjonalista, który jest 10 razy bardziej produktywny niż inni programiści o równym poziomie wiedzy specjalistycznej w tej dziedzinie. Oznacza to, że 10-krotny programista wykonuje 10 razy więcej zadań i pisze 10 razy lepszy kod, niż jakikolwiek inny kompetentny członek jego zespołu pracujący w takich samych warunkach.”


IT developer

Sformułowanie “10X Developer” dokładnie pochodzi z badań nad produktywnością programistów, które wykazały, że niektórzy programiści potrafią być kilka razy bardziej produktywni od innych.

Nie oznacza to jednak, jakby się mogło wydawać pisania 10 razy więcej kodu w tym samym czasie. To raczej tworzenie kodu, który przynosi 10 razy większą wartość. Jak podaje medium.com (https://medium.com/@reskilled/programista-10x-czyli-10-krotnie-większa-produktywność-32abb6245887) to może przekładać się na 10 razy więcej sprzedaży, 10 razy mniej zgłoszonych błędów albo 10 razy szybszy onboarding nowych członków zespołu.


Programista 10X - predyspozycje 

Jakie trzeba mieć cechy, aby zostać programistą 10X?

Definicje pojęcia Deweloper 10X wskazują na zasadniczą kwestię. Nie chodzi tutaj o szybsze pisanie kodu, chodzi o tworzenie kodu wyższej jakości. Wydawać by się mogło, że jest to kwestia umiejętności czysto technicznych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że pewne cechy takiego programisty wynikają z jego umiejętności miękkich, a inne z kwestii rozumienia tego, jak działa biznes. 


office meeting

Deweloper 10X - cechy

Na 16 cech takiego programisty, jedynie 5 z nich to cechy wynikające jednoznacznie z umiejętności technicznych. Taki programista przyjmuje złożone wymagania i na ich podstawie tworzy prosty kod, ale równie doskonale identyfikuje ryzyka i zatrzymuje je zanim przerodzą się w problemy. Programista 10X doskonale potrafi priorytetyzować i koncentruje się na najważniejszych problemach, które mają największy wpływ na produktywność zespołu. Wprowadza porządek i przejrzystość w zaniedbanych miejscach kodu i dokumentacji, a także automatyzuje powtarzalne procesy.


Usprawnienia i optymalizacja w projektach IT

To jednak nie wszystko. Tacy deweloperzy podejmują inicjatywę, równoważą teorię z praktyką podczas nauki, prowadzą proces ciągłego uczenia się, ale są również mentorami i chętnie dzielą się wiedzą z pozostałymi członkami zespołu, a nawet z całą organizacją. Szybko się uczą i testują nowe rozwiązania, dbają o relacje w zespole, transparentnie komunikują swoje postępy prac, są uczciwi i komunikatywni, a to sprzyja jednej z najważniejszych cech: zaufaniu. Pomagają, ale również potrafią otwarcie prosić o pomoc, ponieważ doskonale znają swoje ograniczenia. No I perfekcyjnie potrafią zarządzać czasem.


Na koniec warto wspomnieć, że programista 10 x to człowiek, który zachowuje zdrową równowagę pomiędzy otwartością na innowacje, a krytycznym myśleniem. Podejmuje decyzje jak długoterminowy inwestor i dobrze rozumieją biznes.


Programista 10 x - czy istnieje naprawdę?

Powyższe cechy brzmią jak opis superbohatera. Oczywistością jest jednak, że produktywność zawsze zależy od kontekstu, dlatego aby taki deweloper mógł w pełni wykorzystać swój talent, musi działać w odpowiednich warunkach. Nikt nie jest w stanie działać produktywnie, jeśli jest zmęczony, zestresowany i otoczenie mu to uniemożliwia. Stąd wiele wątpliwości na temat tego, czy tacy programiści istnieją. Niezależnie od tego, czy w nich wierzymy, pewne jest, że istnieją ludzie wybitnie produktywni i efektywni, i nie ulega wątpliwości, że w obliczu ostatnich zmian, właśnie tacy będą najbardziej poszukiwani. 


coding

Jak zostać Programistą 10X ? -  3 wskazówki.

Jest to złożony proces, który musi również uwzględniać zatrudnienie w odpowiednim zespole i w warunkach, gdzie taki potencjał będzie w pełni wykorzystany przez całą organizację.

Na początek jednak można poczynić pierwsze, najważniejsze kroki:


  1. Ucz się - umiejętności techniczne, choć w mniejszym stopniu definiują programistę 10 x to jednak są absolutnie niezbędne, żeby takim być. Więcej o polecanych przez nas źródłach poszerzania wiedzy technicznej znajdziesz tutaj: “Jak znaleźć wymarzony projekt w IT i nie zwariować”.

  2. Bądź komunikatywny i współpracuj - znane są przypadki, kiedy deweloper przez kilka dni pracuje sam, tworząc kod, który na końcu po konsultacji z zespołem, okazuje się zupełnie nieprzydatny, ponieważ w międzyczasie zmieniła się koncepcja. Deweloper 10x to responsywny i komunikatywny człowiek, który łatwo dostosowuje się do zmian. Aby być komunikatywnym, otwartym i responsywnym, nie wystarczą umiejętności miękkie. Przyda się również podstawowa wiedza na temat różnych typów osobowości, odpowiedni dobór narzędzi komunikacji może okazać się pomocny w dotarciu do osób, z którymi trudno się dogadać. Jeśli jeszcze nie znasz to polecam książkę “Otoczeni przez Idiotów”, możesz również szukać na własną rękę informacji na temat różnych typów osobowości i sposobów skutecznej komunikacji.

  3. Optymalizuj swój proces pracy - zidentyfikuj, co Cię spowalnia, staraj się dobrze dystrybuować swoją energię i dobrze zarządzać czasem. Naucz się skrótów i wprowadzaj automatyzację. Skutecznego zarządzania czasem możesz się nauczyć. Kursy online znajdziesz na https://www.udemy.com/pl/topic/time-management/ na początek polecamy krótki artykuł, w oparciu o książkę Briana Tracy o tym samym tytule: https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/najlepsze-sposoby-na-efektywne-zarzadzanie-czasem/dpje2gc .

Wszystkie powyższe umiejętności są niezwykle ważne, najważniejszy jednak jest tzw. odpowiedni mindset. Musisz zapamiętać nadrzędną zasadę, że wydajność oprogramowania nie zależy od tego, ile linijek kodu napiszesz, ale od wartości biznesowej, jaką wygenerujesz swoim kodem. Trzymając się tej zasady jak azymutu, będzie Ci łatwiej osiągnąć poziom programisty 10X.


22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page